S dětmi pracují:

Paní učitelky: Bc. Lucie Kudláčková, Anna Strouhalová

Školní asistentka: Pavla Kratochvílová

Třídní vzdělávací program: "Koťátko Tlapička a jeho písnička"

Téma následujících dvou týdnů: Hody, hody doprovody (Velikonoce)

Cíl: osvojení si základních poznatků a tradic Velikonoc

Klíčení zeleniny a vajíčko jako skládačka


Klíčení zeleniny
Klíčení zeleniny

Milí kamarádi, máme tady pátek, tak si pojďme dát něco na odlehčenou. Určitě teď maminkám hodně pomáháte při vaření a pečení, tak toho zkusme využít. Až budete příště připravovat třeba zeleninu do polívka, schovejte si její odkrojky. Ideální je třeba mrkev, červená řepa, celer, hlávkový salát, česnek nebo cibule. Potom si vezmeme nějaký tác, krabičku nebo třeba misku pod truhlík. Nalijeme na něj trošku vody, odkrojky zeleniny na vody položíme a celý tác dáme na nějaké teplé místo, kde je dost světla. A potom už jenom sledujeme, kdy nám zelenina začne klíčit. Případně doléváme vodu, pokud začne docházet :) 

A komu by se chtělo, může si udělat vajíčkovou skládačku. Obrázek si vytisknete, rozstříhejte podle předkreslených čar a následně ho zkuste zpátky poskládat. 

https://i.pinimg.com/originals/15/65/7c/15657cc9cf749a61607c7f400a2b042b.jpg


Omalovánkový příběh, jak zvítězit nad drakem Koronem

Ministerstvo školství zpracovalo s pomocí katedry  psychologie Masarykovy univerzity krásný materiál pro vysvětlení aktuální situace dětem. Tak se můžete pustit do vymalovávání a čtení příběhu :) 

https://www.facebook.com/msmtcr/photos/ms.c.eJxFzcENwDAIQ9GNKkwcMPsvVim05Pr0MaDSkbYpN~_x88EEKe1EaKFAhtwH2yRToDc4G1MCBOKNZA9XF~_sHjfLELXawL2YW~;v94loQ~-~-.bps.a.1487217024820160/1487217054820157/?type=3&theater


Barevné počítání a netradiční velikonoční vajíčka


Barevné počítání
Barevné počítání

Máme tady čtvrtek, tak si pojďme zase trošku potrénovat číslice. Potřebovat budeme papírové tácky (lze nahradit papírem) a barevné plstěné kuličky (mohou být i z barevného papíru). Na tácky předepíšeme číslice (pro děti, které je již znají) 1-10 nebo nakreslíme puntíky. Následně přendáváme bambulky na tácky dle uvedeného množství. Pro rozvoj jemné motoriky je fajn pro přendávání kuličky použít např. dětské kleštičky nebo pinzetu (viz obrázek).

A pro tvořílky tady mám typ na netradiční vajíčka. Vydejte se na vycházku do lesa nebo kamkoli jinam do přírody, nasbírejte si hezké oblázky a potom je jako vajíčka pomalujte barvami (temperovými nebo akrylovými). Můžete je potom použít třeba jako dárek pro babičky, určitě jim tím zlepšíte náladu :)
A jako alternativu můžete zvolit "těstovinová" vajíčka. Z papíru si vystřihnete tvar vajíčka, těstoviny obarvíte libovolnými barvami a vajíčko s nimi ozdobíte. Užijte si zábavu u tvoření :)

VAJÍČKA

Těstovinová vajíčka

Vajíčka z kamínků

Básnička a pečení perníčků


Básnička Hody hody doprovody
Básnička Hody hody doprovody


Pojďme se naučit básničku Hody, hody doprovody, bude se vám hodit při velikonočním koledování. A během jejího procvičování si s rodiči upečte velikonoční perníčky. Ve školce vám to šlo moc hezky a krásně se vám povedly i nazdobit. Tak to naučte taky mamku s taťkou :)

Recept na školkové perníčky je zde:

https://www.toprecepty.cz/recept/3353-pernicky-ktere-jsou-hned-mekke/Porovnávání a grafomotorika


Pampelišky, pojďme si dnes procvič porovnávání větší/menší a natrénovat grafomotoriku. V prvním úkolu seřaďte pomlázky od největší po nejmenší a potom to zkuste klidně i naopak, tedy od nejmenší po největší.
V druhém úkolu ozdobte vajíčka podle předkreslených čárek. 
A potom si za odměnu pusťte Chaloupku na vršku, ať víte, jak to s těmi Velikonocemi vlastně bylo :) 

https://www.youtube.com/watch?v=nW7iVeLfuYcVelikonoční vajíčka - grafomotorika

Prázdné vajíčka si vyzdobte podle sebe :) 

Velikonoční tvoření


Velikonoční slepička
Velikonoční slepička

Milí kamarádi, protože víme, jak máte rádi malování prstovými barvami, tak si pojďme vyrobit velikonoční slepičku. Přehneme papír, vystřihneme z něho ovál a prstovými barvami si ho pestrobarevně pomalujeme. Domalujeme očičko, vystřihneme hřebínek a zobáček a slepičce je přilepíme. Pokud budete chtít, nalepte zezadu slepičky špejli/tyčku a můžete ji mít jako zápich do květináče. Nebo dovnitř s pomocí rodičů něco napište a máte krásné velikonoční přáníčko.


A protože k Velikonocům patří osení, tak poproste rodiče a nějaké společně zasaďte. Pečlivě se o něj starejte a sledujte, jak vám krásně roste.

Téma týdne: Jaro letí

Cíl: Seznamování dětí s probouzející se jarní přírodou a s rostlinami

      Posilování kladného vztahu k přírodě

      
Omalovánka k aktuální situaci. Pojďme si s dětmi povídat o prarodičích, jak je máme rádi, jak jsou pro nás důležití. Proč je v současné době nemůžeme navštívit. A můžeme jim vybarvit omalovánku a přidat třeba srdíčko z lásky ( už jsme ho v Pampeliškách zkoušeli kreslit).


                                                   Domino trochu jinak

Jarní hra pro celou rodinu. 

                                                     Mrkvové sušenky

Recept

  • 220 g hladké (špaldové) mouky
  • 200 g mrkve
  • 80 g másla
  • 2 lžíce mléka
  • 5 lžic cukru dle Vaší volby (já používám 2 lžíce agávového sirupu a 3 lžíce kokosového cukru)
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • 1 lžička kůry z citrónu

Postup

Čerstvou mrkev rozmixujeme s rozpuštěnými máslem, mlékem a agávovým sirupem na hladkou kaši (mrkev samozřejmě můžete alternativně i na jemno nastrouhat, ale díky "mrkvové pastě" se Vám budou lépe vykrajovat tvary sušenek). Spolu s dalšími ingrediencemi vypracujeme těsto, jehož konzistence se bude blížit lineckému. Z těsta si vytvarujeme váleček, který zabalíme do potravinové fólie a dáme chladit na min. 2 hod do lednice. Těsto poté rozdělíme na 2 poloviny, které rozválíme na tloušťku maximálně 4 mm (čím je těsto tlustší, tím budou vláčnější výsledné sušenky). Vykrajujeme tvary dle našich představ, pokud využijeme razítek na zdobení povrchu sušenek, doporučuji "ozdobené" sušenky před pečením 20 min zchladit v ledničce. Pečeme cca 15 min na 180 st. Dobrou chuť 

Dnes to bude jednoduché :) Potřebujeme vidličku a temperové barvy, stonky můžeme nakreslit pastelkou, nebo fixou. Vytvoříme krásně barevný obrázek z tulipánů  

Ahoj kamarádi, čeká nás hravé počítání:) 

https://www.youtube.com/watch?v=LBRKyr94jd8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0iWktkJzodSo83GSBLprRNk56SEox3VIsohROmAd_QHiGA-pRR_PHZlHE&app=desktop

Procvičíme si matematicko -logické dovednosti a také grafomotoriku. Pokud nemáte tiskárnu, tak si první obrázek překreslete, nechte dětem prostor na dokreslení trávy. S druhým obrázkem můžete "pracovat" přímo z obrazovky. 
Dnes budeme potřebovat kuchyňskou fólii, menší stoleček nebo židli, a temperové barvy. Na nohy stolečku (židle) namotáme folii, tak aby byla co nejvíc napnutá a můžeme se pustit do zábavného malování. 🙂 
Je mi jasné, že ty naše "chlapáky" nebaví stále vystřihovat kytičky a povídat si o jaru. Co si je tedy sestavit z lega nebo jiné stavebnice? Procvičíme si tak konstruktivní dovednosti.
Pojďme si vyzdobit pokojíček. Budeme potřebovat barevné papíry, košíček na muffinky (můžou být různě velké a barevné, pokud nemáte jde nahradit pet víčkem, nebo košíčkem z papíru) a nějakou tyčku na stonek (tyčka od nanuku, brčko, špejle, přírodní klacík). 
Vstávat a cvičit!


Poznáte jarní kytičky? Zkuste je venku najít. Spousta z nich kvete právě teď.

Ahoj kamarádi, venku je sice chladno, ale krásně svítí sluníčko, hned je veseleji. S Moranou jsme vyhnali zimu přišlo k nám JARO.


Pojďme si zazpívat jarní písničku. Můžete k ní s mamkou a taťkou vymyslet i nějaký taneček.

Jaro letí
(Melodie - Pec nám spadla)


Jaro letí, jaro letí má zelená křidélka.

Šatičky má ze sněženek a ve vláskách motýlka.

Kde se vzaly, tu se vzaly pampelišky v trávníčku,

ke sluníčku otáčejí svoji zlatou hlavičku.

Vezměte si pastelky a nakreslete "Jaro " podle textu písničky. Je to těžký úkol, ale s pomocí mamky, taťky, nebo sourozence ho určitě zvládnete.

Téma týdne: Jaro už je tu - jarní počasí, vynášení Morany

Cíl: Seznámení s typickými znaky jarního počasí a jara

      Seznámení s tradicí vynášení Morany


Máme tady pátek a protože se vám povedly nádherné duhy, tak si pojďme zase něco vyrobit. Opět potřebujeme barevné papír, ze kterých vystříháme různé geometrické tvary. Ty poté lepíme na papír tak, aby nám z nich vznikly rozmanité jarní květinky.

https://cz.pinterest.com/pin/732186851900352684/

Také přidávám jeden pracovní list, na kterém si s dětmi pojmenujte jednotlivá počasí. Obrázky bouřky vybarvěte červenou barvou, sněžení modrou a sluníčko žlutou.
Celý týden jste nám posílali krásné obrázky výtvorů a my doufáme, že se vám školička na dálku bude líbit i dál. Mějte krásný víkend!

Ve čtvrtek jsme s dětmi chtěli přivolávat jaro a vynášet morenu. To se nám společně bohužel nepodaří, nicméně si o ní můžete s dětmi popovídat doma. Pusťte si třeba Chaloupku na vršku, nebo si vybarvěte omalovánku. A komu se bude chtít, tak si morenu může i vyrobit, například z pečiva, látek, vařečky,..fantazii se meze nekladou :)

https://www.youtube.com/watch?v=oSPR1oi8SAE

https://cz.pinterest.com/pin/366832332145726868/


Udělejme si barevnou středu. Rozstříhejte duhu na proužky a poté ji zkusit složit zpět. Jako nápověda mohou posloužit číslice či puntíky na jednotlivých proužcích.

A co si zkusit barevný pokus? Děti budou určitě nadšené. Bude vám k tomu stačit pytlíček bonbonů skittles a pár nádobek s vodou. Děti si bonbonky dle barev roztřídí a vloží do vody, kde se jim postupně začne z bonbonků uvolňovat barva. Určitě se jim bude líbit průběh rozpouštění a za zkoušku by stálo nechat je obarvenou vodu ochutnat. Dále můžete barvičky pojmenovávat a říkat, jaké další věci v této barvě ještě známe. Tak do toho a užijte si duhovou zábavu :)

https://cz.pinterest.com/pin/436286282654857480/


Pojďme si procvičit geometrické tvary. Spojte čárky tak, aby vám vznikly tvary, ty pojmenujte a nakonec si obrázek vybarvěte. Pokud nemáte tiskárnu, tak si obrázek jednoduše překreslete na papír.

Vyrobte si s dětmi duhu. Z kartonu nebo čtvrtky vystřihněte tvar duhy, natrhejte barevné papíry/krepák/balící papír nebo cokoli co uznáte za vhodné na malé kousky a ty poté v pruzích lepte na duhu. Krásně si u toho procvičíte jemnou motoriku i pojmenování barviček.

https://cz.pinterest.com/pin/767371223993511404/Dokresli obrázky tak, aby se v žádném sloupci ani řádku žádný obrázek neopakoval.

V případě, že nemáte tiskárnu si můžete sudoku jednoduše překreslit na papír, nebo nakreslit pouze chybějící obrázky, popř. úkol řešit slovně.

Zítra, v pátek 24. 1., jedeme na výlet na výlet za sněhem.

Děti potřebují oblečení a boty! Vhodné do sněhu.

Odjíždět budeme v 8. 30h., vrátíme se na oběd.

S sebou děti nic nepotřebují.


Roční motivace:

 Ahoj. Jsem kočičí slečna Tlapička, vlastně jsem úplně malé kotě. Rádo si hraji, skotačím s kamarády a ze všeho nejraději zpívám. Mňaaau. Moje maminka Micka musí každý den pracovat, lovit myši a já doma sama zůstat nemohu. Tak chodím každý den do mateřské školy. Patřím do třídy Pampelišek, kde společně s paní učitelkou a dětmi poznáváme okolní svět pomocí písniček.

Třída Pampelišek je složena z nejmladších dětí, proto je třídní vzdělávací program zaměřen především na adaptaci těchto dětí v prostředí mateřské školy. Děti bude tento rok ve třídě provázet koťátko Tlapička, které děti povede k úspěšnému zvládnutí klíčových kompetencí této věkové kategorie.
Zaměříme se, mimo jiné, na rozvoj komunikačních schopností dětí, rozvoj slovní zásoby, správnou výslovnost a to pomocí prvků z muzikoterapie (zpěvu písní, hlasových a artikulačních cvičení, hudebních her, rytmizace atd.).
Prioritou je vytvoření příjemné, vstřícné a klidné atmosféry, v níž si děti zvyknou na nové prostředí. Veškeré aktivity vycházejí z přirozené potřeby dětí - HRÁT SI!
Naším cílem je vytvořit prostředí plné důvěry a otevřeného jednání nejen s dětmi, ale i s rodiči.
Hra a hudba nás budou provázet po celý den, budou prolínat veškerými činnostmi a poslouží jako motivující prostředek pro práci s dětmi. TVP třídy Pampelišek je sestaven tak, aby bylo možné pružně reagovat na skupinové i individuální potřeby dětí.

Co děti potřebují do školky?

Bačkůrky

Plastový hrníček s ouškem

Oblečení do školky

Oblečení na ven, dle aktuálního počasí

Holínky

Plaštěnka

Pyžamko ( pokud v mš odpočívají)